Warto dbać o stopy, bo z zaniedbań wynikać mogą różne problemy

stopy-haluksy

Powiedzmy sobie szczerze – zdrowie stóp warunkuje w bardzo dużym stopniu to, na ile komfortowo czujemy się każdego dnia. Bierze się to między innymi stąd, że często chodzimy, niejednokrotnie nawet bardzo sporo w ciągu dnia.

Jeśli mamy do czynienia z jakimikolwiek problemami jak choćby kurzajki, haluksy, wrastające paznokcie, oczywistym jest, że będzie nam towarzyszyć ból i dyskomfort, czasem w tak ogromnym stopniu, że praktycznie nie ma mowy o jakimkolwiek normalnym funkcjonowaniu. To przecież oczywiste, że lepiej zapobiegać aniżeli leczyć, bo po pierwsze zapobieganie pozwala faktycznie podtrzymać komfort, a po drugie nie wiąże się działaniami, które dla naszych stóp mogłyby mieć charakter inwazyjny – jak właśnie leczenie haluksów czy paznokci z tendencją do wrastania lub wkręcania się. Niestety, dbanie o stopy to dla wielu osób wciąż kwestia bardzo poboczna. Bo ludzie niejako nie traktują stóp jako istotnej części ciała. A przecież to właśnie stopy, przez cały rok narażone są na różnego rodzaju zagrożenia – wynikające na przykład ze stosowania zbyt wąskiego obuwia, tak samo biorące się ze zbyt wysokich obcasów. Warto tutaj zaznaczyć jeszcze, że mamy do czynienia z tendencją do noszenia obuwia, które generalnie mocno psuje prawidłowe ustawienie stóp.

Tym samym, zwiększa się nam ryzyko występowania różnego rodzaju urazów, które potem będą prowadziły do ograniczenia naszej mobilności a także drastycznego spadku komfortu w naszym codziennym życiu. Przez dbanie o stopy należy rozumieć zarówno stosowanie odpowiednich kosmetyków, nawilżanie ich, jak tez odpowiednie podejście do pedicure. Jeżeli ktoś nie umie w sposób prawidłowy obciąć sobie paznokci, niezbędne będzie to, żebyśmy skorzystali z tak zwanego pedicure medycznego. Zabieg taki możemy wykonać właśnie u podologa. Będzie to możliwie najlepsze wyjście, jeżeli chcemy, by nasze paznokcie były bezpiecznie i komfortowo obcięte, co też wyeliminuje problem ryzyka występowania tzw. zastrzałów, jak potocznie zwykło się nazywać zjawisko wrastających paznokci.

Dobrze też trzeba przemyśleć sobie kwestię doboru obuwia. Bo z jednej strony owszem, może i wygląd butów jest ważny., ale przede wszystkim ważne jest to, żeby noszenie konkretnego obuwia nie powodowało u nas dyskomfortu oraz jakichkolwiek problemów ze stopami. Nie jest warto cierpieć dla wyglądu, a już szczególnie jeśli mają na tym cierpieć nasze stopy, lepiej będzie pójść po rozum do głowy niż potem martwić się narastającymi problemami.

Polecamy: Herbata – Czas na herbatę