Jak dbać o stawy?

Problemy ze stawami mogą znacznie obniżyć jakość naszego życia. Bóle towarzyszące poruszaniu się stanowią prawdziwy koszmar, co więcej coraz częściej pojawiają się nie tylko w starszym wieku, ale również wśród młodych ludzi.

Jakie działania sprzyjają prawidłowej pracy naszych stawów? Co możemy zrobić, aby oddalić od siebie ryzyko schorzenia?

Komfort pracy i wypoczynku

Jednym z największych problemów naszych czasów jest częste przebywanie w pozycji siedzącej. Mimo, że pozycja ta pozwala na efektywną pracę to jednak dla naszych stawów i kręgosłupa jest zabójcza – ludzki organizm wyewoluował do poruszania się na dwóch nogach i jeśli przez długi czas siedzimy to pojawiają się bóle.

Aby tego uniknąć najlepiej byłoby poszukać takiej pracy, dzięki której nie musielibyśmy spędzać ośmiu godzin dziennie na siedząco, choć niestety realia wyglądają w ten sposób, że to niemal niemożliwe. Jeśli jednak już pracujemy na siedząco – wykorzystujmy wszystkie przerwy które nam przysługują, starajmy się od czasu do czasu wstać i nieco rozruszać stawy, nawet niekoniecznie przerywając pracę.

Pamiętajmy, że mamy pełne prawo żądać od pracodawcy odpowiednich warunków, m.in. monitora na odpowiedniej wysokości i krzesła którego wszystkie wymiary i kąty są możliwe do wyregulowania.

Badania

Dowolne problemy z narządami ruchu powinniśmy konsultować z ortopedą. Mimo, że zdecydowana większość Polaków ignoruje pojawiające się bóle dla naszego zdrowia będzie o wiele lepiej, jeśli nie pójdziemy ich śladem.

To prawda, że oczekiwanie na wizytę u ortopedy w ramach NFZ może trwać całe wieki a wizyty prywatne kosztują majątek, jednak o ile będziemy o siebie dbali to częstotliwość takich wizyt nie będzie musiała być zbyt duża.

Ortopedę warto odwiedzać nie tylko wtedy gdy coś nas boli, ale również gdy zmieni się nasz tryb życia, np. zaczniemy trenować nową dyscyplinę sportu lub zmieni się charakter naszej pracy.

O wiele łatwiej pozbyć się wszelkich problemów natury ortopedycznej jeśli zostaną rozpoznane jeszcze zanim zaczną sprawiać nam problemy.

Sport

Nic tak dobrze nie wpływa na funkcjonowanie stawów jak uprawianie sportu choć jeśli uprawiamy go nierozsądnie, to jego wpływ może okazać się wręcz odwrotny.

W jaki sposób trenować aby nie nabawić się problemów natury ortopedycznej? Przede wszystkim starajmy się jak najbardziej różnicować swoją aktywność – priorytetem powinno być dla nas rozruszanie całego ciała a nie wyniki, przynajmniej jeśli sportem zajmujemy się amatorsko a nie wyczynowo.

Ponadto liczyć powinny się dla nas nie tylko wyniki i czas poświęcony treningowi, ale również technika z jaką wykonujemy wszelkie treningowe ruchy – warto korzystać z pomocy trenera osobistego, lub przynajmniej, jeśli nie stać nas na taki luksus – z filmów instruktażowych dostępnych za darmo w internecie. Te ostatnie jednak należy wybierać rozsądnie.

Aby nie uszkodzić sobie stawów podczas treningu w żadnym wypadku nie powinniśmy również pomijać rozgrzewki – wielu doświadczonych trenerów, którzy potrafią wykazać się globalnym spojrzeniem na trening, uważa wręcz, że to kluczowy element treningu i pomijanie go jest czystą głupotą.

Co nam grozi jeśli nie będziemy dbać o stawy?

Lista zabiegów ortopedycznych często przeprowadzanych w Polsce jest długa – rekonstrukcja zerwanego więzadła krzyżowego (popularna kontuzja nierozsądnych sportowców – amatorów), wszczepienie endoprotezy (zabieg dla tych, którzy zbyt długo zwlekali z wizytą u ortopedy), artroskopia, meniscektomia i wiele innych.

Jeśli te pojęcia nic nam nie mówią to mamy szczęście, jednak jeśli nie zadbamy o stawy – wkrótce możemy stać się prawdziwymi ekspertami od nich.

Polecamy także produkt Kawa Fonte.